Nantucket Sinks SR3618-16 36" Small Radius Large Undermount Kitchen Sink
Nantucket
SKU # SR3618-16
Out of Stock, with no ETA.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
"This undermount Pro Series king size rectangle sink provides Small Radius corners for additional space and a fresh modern industrial look. The bottom of the sink has channel grooves to divert water for proper drainage. • Crafted from 304 16 gauge Stainless Steel • satin finish. • 3.5"" drain opening. • Nantucket Sinks are sprayed with a special insulation to reduce condensation. • Rubber padding is applied for noise reduction. • *Grids available for almost all sink bowls, some exceptions exist*"
  • Exterior Dimensions: 36" x 18"
  • Interior Dimensions: 34" x 16"
  • 3.5" Drain