Kraus KWU110-36 Kore 36” Undermount Stainless Single Kitchen Sink + Accessories
Kraus
SKU # KWU110-36
Out of Stock, with no ETA.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
Kraus KWU110-36 Kore™ 36” Undermount Workstation 16 Gauge Stainless Steel Single Bowl Kitchen Sink with Accessories.
  • DIMENSIONS: OUTER SINK DIMENSIONS: 36” L x 19” W x 9 1/2” D – BOWL DIMENSIONS:  34” L x 16” W x 9” D – MINIMUM CABINET SIZE: 39”.
  • Warranty : Limited Lifetime Warranty.
About the Company - Kraus
Products Offered at Blue Bath
Find the products offered by the brand at Blue Bath - bathroom and kitchen sinks & faucets.
Warranty
KRAUS LIMITED LIFETIME WARRANTY
WHO IS COVERED BY THE WARRANTY
WHAT IS COVERED BY THE WARRANTY
CONDITIONS AND EXCLUSIONS
Commercial use will automatically void this warranty.&
NON-APPLICABILITY OF THIS WARRANTY
Specification
More Information
Availability Out of Stock
Finish Stainless Steel
Bowl Type Single Bowl
Drain Size 3 1/2
Shape Rectangular
Width 19
Material Stainless Steel
Length 36
Installation Type Undermount
Height 9 1/2
Gauge 16
Faucet Holes 0
Drain Placement Right Rear
Depth 9
Bowl Style Zero Radius
Series Kore™
cUPC Certified? Yes
Inner Bowl 34" x 16"