Kraus KWT302-30 Kore™ 30”  Double Bowl Kitchen Sink with Accessories
Kraus
SKU # KWT302-30
Out of Stock, with no ETA.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
Kraus KWT302-30 Kore™ 30” Drop-In / Undermount Workstation 16 Gauge Stainless Steel Double Bowl Kitchen Sink with Accessories.
  • DIMENSIONS: OUTER SINK DIMENSIONS: 30” L x 22” W x 9 1/2” D – BOWL DIMENSIONS: 13 7/8” L x 16” W x 9” D – MINIMUM CABINET SIZE: 33”.
  • EXTRA-THICK 4mm deck sits flat against the countertop, with a beveled ledge for easy cleaning – 2 pre-drilled holes allow for installation of kitchen faucet and accessory.
  • Warranty : Limited Lifetime Warranty.
The thick 4mm mounting deck sits flat against the countertop for a perfectly finished look, with two pre-drilled holes for installation of a kitchen faucet and soap dispenser. The double bowl sink with low divider is perfect for multi-tasking, with extra clearance for items like baking sheets and long-handled pans. Thick NoiseDefend™ sound dampening pads absorb noise and vibration for an ultra-quiet experience. Wear-resistant finish is easy to clean and not prone to corrosion, while rounded corners on the sink bottom reduce buildup over time. Channel grooves and a sloped bottom improve drainage, with rear center set drains that add storage space underneath the sink. The installation-ready sink comes with a protective stainless steel bottom grid and drain assembly with matching cover for a clean look.
About the Company - Kraus
Products Offered at Blue Bath
Find the products offered by the brand at Blue Bath - bathroom and kitchen sinks & faucets.
Warranty
KRAUS LIMITED LIFETIME WARRANTY
WHO IS COVERED BY THE WARRANTY
WHAT IS COVERED BY THE WARRANTY
CONDITIONS AND EXCLUSIONS
Commercial use will automatically void this warranty.&
NON-APPLICABILITY OF THIS WARRANTY
Specification
More Information
Availability Out of Stock
Finish Stainless Steel
Bowl Type Single Bowl
Drain Size 3 1/2
Shape Rectangular
Width 22
Material Stainless Steel
Length 30
Installation Type Above Mount
Height 9 1/2
Gauge 16
Faucet Holes 1
Drain Placement Rear Center
Depth 9
Bowl Style Zero Radius
Series Kore™
cUPC Certified? Yes
Inner Bowl 13 7/8" x 16"