Kraus KWF410-33-100-75MB Workstation 33" Farmhouse Single Stainless Kitchen Sink
Kraus
SKU # KWF410-33-100-75MB
In stock
Back Order, will ship out by June 24, 2026
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
  • OUTER SINK DIMENSIONS: 32 7/8" L x 20 1/4" W x 10" D Minimum Cabinet Size: 36"; GARBAGE DISPOSAL DIMENSIONS: 7 1/2" W x 15 1/4" H – Minimum Installation Clearance: 10 1/4" – 40.6 oz. grinding chamber – UNIVERSAL DESIGN: Compatible with kitchen sinks with standard round 3 1/2" drain opening and 1 1/2" standard kitchen plumbing connections.
  • LIMITED LIFETIME WARRANTY and top-rated customer service available to support your needs.
  • Warranty : Limited lifetime warranty.
About the Company - Kraus
Products Offered at Blue Bath
Find the products offered by the brand at Blue Bath - bathroom and kitchen sinks & faucets.
Warranty
KRAUS LIMITED LIFETIME WARRANTY
WHO IS COVERED BY THE WARRANTY
WHAT IS COVERED BY THE WARRANTY
CONDITIONS AND EXCLUSIONS
Commercial use will automatically void this warranty.&
NON-APPLICABILITY OF THIS WARRANTY
Specification
More Information
Availability Back Order
Finish Stainless Steel
Bowl Type Single Bowl
Drain Size 3 1/2
Shape Rectangular
Width 20 1/4
Material Stainless Steel
Length 32 7/8
Installation Type Farmhouse
Height 10 1/2
Gauge 16
Faucet Holes 0
Drain Placement Right Rear
Depth 10
Bowl Style Zero Radius
Series Kore™
cUPC Certified? Yes
Inner Bowl 31" x 16"