Kraus KWF210-27 Kore™ 27” Farmhouse Stainless Steel Single Bowl Kitchen Sink
Kraus
SKU # KWF210-27
Out of Stock, with no ETA.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
Kraus KWF210-27 Kore™ 27” Farmhouse Apron Front Workstation 16 Gauge Stainless Steel Single Bowl Kitchen Sink with Accessories.
  • OUTER SINK DIMENSIONS: 26 7/8" L x 20 1/4" W x 10 3/8” D – BOWL DIMENSIONS:  25" L x 16" W x 10” D – MINIMUM CABINET SIZE: 30".
  • Warranty : Limited Lifetime Warranty.
About the Company - Kraus
Products Offered at Blue Bath
Find the products offered by the brand at Blue Bath - bathroom and kitchen sinks & faucets.
Warranty
KRAUS LIMITED LIFETIME WARRANTY
WHO IS COVERED BY THE WARRANTY
WHAT IS COVERED BY THE WARRANTY
CONDITIONS AND EXCLUSIONS
Commercial use will automatically void this warranty.&
NON-APPLICABILITY OF THIS WARRANTY
Specification
More Information
Availability Out of Stock
Finish Stainless Steel
Bowl Type Single Bowl
Drain Size 3 1/2
Shape Rectangular
Width 20 1/4
Material Stainless Steel
Length 26 7/8
Installation Type Farmhouse
Height 10 3/8
Gauge 16
Faucet Holes 0
Drain Placement Right Rear
Depth 10
Bowl Style Zero Radius
Series Kore™
cUPC Certified? Yes
Inner Bowl 25" x 16"