Kraus KGTW1-33WH-100-75MB Workstation Granite Composite Single Bowl Kitchen Sink
Kraus
SKU # KGTW1-33WH-100-75MB
In stock
Generally In Stock, ships out in 2 work days.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
Kraus KGTW1-33WH-100-75MB Bellucci Workstation 33 in. Drop-In Granite Composite Single Bowl Kitchen Sink in White with Accessories with WasteGuard™ Continuous Feed Garbage Disposal.
  • OUTER SINK DIMENSIONS: 33" L x 22" W x 9 5/8" D – BOWL DIMENSIONS: 30" L x 16" W x 9" D – Minimum Cabinet Size 36"; GARBAGE DISPOSAL DIMENSIONS: 7 1/2" W x 15 1/4" H – Minimum Installation Clearance: 10 1/4" – 40.6 oz. grinding chamber – UNIVERSAL DESIGN: Compatible with kitchen sinks with standard round 3 1/2" drain opening and 1 1/2" standard kitchen plumbing connections.
  • LIMITED LIFETIME WARRANTY and top-rated customer service available to support your needs.
  • Warranty : Limited lifetime warranty.
About the Company - Kraus
Products Offered at Blue Bath
Find the products offered by the brand at Blue Bath - bathroom and kitchen sinks & faucets.
Warranty
KRAUS LIMITED LIFETIME WARRANTY
WHO IS COVERED BY THE WARRANTY
WHAT IS COVERED BY THE WARRANTY
CONDITIONS AND EXCLUSIONS
Commercial use will automatically void this warranty.&
NON-APPLICABILITY OF THIS WARRANTY
Specification
More Information
Availability In Stock (2 days)
Finish White
Bowl Type Single Bowl
Drain Size 3 1/2
Shape Rectangular
Width 22
Material Granite
Length 33
Installation Type Drop In
Height 9 5/8
Faucet Holes 1
Drain Placement Right Rear
Depth 9 5/8
Bowl Style Zero Radius
Series Bellucci
cUPC Certified? Yes
Inner Bowl 30" x 16"