James Martin E645-V30-GW-3LDL 30" Vanity Glossy White w/ 3 CM Lime Delight Top
James Martin
SKU # E645-V30-GW-3LDL
Out of Stock, with no ETA.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
Customize your space with the Athens 30” Glossy White Single Vanity by James Martin Vanities. Part of the larger Athens modular collection, this incredible Vanity boasts an impressive amount of storage space and combines traditional charm with modern functionality. Premium standard features include soft-close undermount drawer glides and adjustable door hinges, a brushed aluminum laminate drawer bottom, and one bamboo drawer organizer. The Lime Delight Quartz top lends warm, textured beige tones to perfectly complement the wood finish on the vanity.
  • Vanity set includes a 3cm eased edge Limestone Delight Silestone quartz top. Includes a white porcelain rectangular undermount sink that ships separately and mounting brackets for easy installation. Top is pre-drilled for 8" widespread faucet. Faucet not included.
  • One door Glossy White single vanity with two interior drawers and shelf space.
  • Polished Chrome hardware.
  • Includes one removable Bamboo drawer organizer tray.
  • Includes a 120 UL-rated electrical component with dual power outlets and USB (Type A) ports.
Make an elegant focal point in your bathroom with the Athens Collection by James Martin Vanities. This durably crafted solid wood collection features tons of roomy storage options behind its sleek modern design. Constructed by expert craftsmen, this collection incorporates a wide variety of different pieces to address your every need. Its beautiful raised panel doors come with vertical grooved opening that allows you to either have it’s normal elegant acacia paneling showing through or if you want reverse it and show off the unique cork look in between those grooves giving you a more transitional look. This unique modular vanity collection is comprised of several different size vanities, mirrors, drawer units, tables and cabinets constructed from solid poplar hardwood and completed in either a mid-century acacia or glossy white finish. These pieces can be topped by any one of our eight custom tops giving that perfect look you been looking for. Soft closing doors and drawers provide smooth and quiet operations, while burnished bronzed finished metal hardware provides the perfect finishing touch. Other fine details include white Ceramic sinks with overflow, dovetail joint drawer construction, predrilled holes to accommodate 8 in. widespread faucets, and multi-layer finish on the cabinets provide beauty and durability for years to come.