James Martin 825-V48-BW-3VSL 48" Vanity Bright White w/ Victorian Silver Top
James Martin
SKU # 825-V48-BW-3VSL
In stock
Generally In Stock, ships out in 2 work days.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
The De Soto 48" Bright White Single Vanity was designed to fulfill a wide range of tasks. Storage and convenience are foremost in this collection. The De Soto series provides ample storage in each of the six available widths and configurations. Cabinets are crafted from North American yellow Poplar hardwoods and veneers. Low maintenance is provided with the full plinth base located behind the rounded bracket feet. Premium features in this series include an electrical and USB outlet and beautiful faux-shagreen drawer organizers. The Bright White finish is accented by the neutral background of the Victorian Silver Quartz top, boasting champagne metallic accents which seamlessly complete the look.
  • Vanity set includes a 3cm eased edge Victorian Silver Silestone quartz top, a white porcelain rectangular sink and mounting brackets for easy installation. Top is pre-drilled for an 8" widespread faucet. Faucet not included.
  • One-door Bright White cabinet with six drawers.
  • Satin Nickel hardware.
  • Includes one faux shagreen drawer organizer.
  • Matching decorative wood backsplash is included.
  • Includes a 120 UL-rated electrical component with dual power outlets and USB (Type A) ports.
Maximum versatility. The De Soto was designed to fulfill a wide range of tasks. Storage and convenience are foremost in this collection. De Soto provides ample storage in each of the six available widths and configurations. Cabinets are crafted from North American Birch hardwoods and veneers. Interior space is generous, even in the smallest size. Low maintenance is provided with the full plinth base located behind the rounded bracket feet. Premium features include an electrical and USB outlet and beautiful faux-shagreen drawer organizers. Also available are optional 26” modular make-up counters, so you can connect vanities and create a grand bathroom.