James Martin 620-V60D-WW-3VSL Vanity Whitewashed Walnut w/ Victorian Silver Top
James Martin
SKU # 620-V60D-WW-3VSL
In stock
Back Order, will ship out by May 12, 2026
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
The Portland 60" Whitewashed Walnut Double Vanity features soft-close hinges on doors, with undermount soft-close slides on drawers and concealed ample storage. A proportionate and complementary design with wood knobs and brushed aluminum interior drawers. Premium features include one bamboo drawer organizer and one electrical component with two USB outlets. The finish is accented by the neutral background of the Victorian Silver Quartz top, boasting champagne metallic accents which seamlessly complement warm and cool tones in the vanity.
  • Vanity set includes a 3cm eased edge Victorian Silver Silestone quartz top, two white porcelain rectangular sinks and mounting brackets for easy installation. Top is pre-drilled for two 8" widespread faucets. Faucets not included.
  • Three-door Whitewashed Walnut cabinet with four interior drawers.
  • Satin Nickel hardware.
  • Includes one removable Bamboo drawer organizer tray.
  • Includes a 120 UL-rated electrical component with dual power outlets and USB (Type A) ports.
  • 3 CM eased edge Victorian Silver Silestone Quartz top and two white porcelain rectangular sinks.
  • Countertop is pre-drilled for two 3-hole 8" spreads.
  • Faucets sold separately.
Thoroughly Modern. Inspired by the American design aesthetic prevalent from the mid 1930’s through the mid 1960’s; James Martin’s Portland Collection relies on pleasing proportions and simple, modern lines. The cabinets’ stylized, louver doors, conceal ample storage and, with a multitude of drawers - elements of organization. The two finish colors are James Martin’s most popular as well; Burnished Mahogany and Whitewashed Walnut. Our coordinating 28” Mirrors were designed to compliment all cabinet sizes.