Aston SEN987F-..-3636-10 Avalux Frameless Frosted Glass Shower Enclosure
Aston Global
SKU # SEN987F-..-3636-10
Partially Available, see options for details.
SSL encrypted checkout
mastercard visa discover americal express paypal
  • No Sales Tax! Unless shipping to CA (9.5%)
  • Easy Returns & Exchanges
  • Low Price Guarantee
DescriptionAbout Brand
Aston Global SEN987F-..-3636-10 Avalux 36 in x 36 in x 72 in Completely Frameless Frosted Glass Shower Enclosure. Finished in chrome, Stainless Steel and Oil Rubbed Bronze.
  • 36 in x 36 in x 72 in completely frameless hinged shower enclosure.
  • Premium frosted 3/8" (10mm) tempered safety glass - ANSI Z97.1 certified.
  • Reversibly engineered for left or right handed door installation.
  • Front Fixed Panel: 10 in.
  • Glass Door: 25 in.
  • Side Fixed Panel: 36 in.
  • Self-centering Hinges.
  • No out-of-plumb adjustability.
  • Full-length clear seals included to prevent leakage.
The Avalux square/rectangular completely frameless hinged shower enclosure series provides a contemporary, upscale showering experience in your existing shower space. Available in a number of sizes, the Avalux comes ready to install, complete with 10mm ANSI-certified clear or frosted tempered glass, choice of chrome, oil rubbed bronze or brushed stainless steel finish on stainless steel constructed hardware, self-centering hinges, premium clear leak seal strips and engineered for reversible left or right-hand door installation. This model includes a and base is not included.